Lütfen iletişim bilgilerinizi bizimle paylaşın

Kampanyalardan haberdar olmak istiyorum.

Meme Küçültme

Büyük ve sarkan göğüslere sahip kadınlar, memenin aşırı ağırlığı nedeniyle sırt, boyun ağrılarına, deri tahrişinden, solunum problemlerine kadar değişiklik gösteren tıbbi sorunlara maruz kalırlar. 'Reduction Mammoplasty' olarak adlandırılan meme küçültmeameliyatı bu durumdaki kadınlar için tasarlanmış bir operasyondur.

Meme küçültme ameliyatı, kozmetik bir iyileştirmeden öte fiziksel bir rahatlama amaçlanarak yapılır. Doktorunuz muayene sırasında meme başı pozisyonu, meme boyutu, meme sarkıklığı ve meme yapısı gibi parametreler değerlendirir. Meme sarkıklığının derecesi ve meme büyüklüğü seçilecek ameliyat yöntemi hakkında yönlendirici olur.

Vertikal teknik sadece meme başından aşağı dikey bir iz kalır. Sarkıklığı az olan, orta büyüklükteki memeler için yapılan küçültmelerdir.

Yağ Dokusu Zengin Memelerde ,eğer meme çok büyük değil ve yağ dokusu zenginse izden kaçınan hastalar için liposuction yani yağ çekme uygulaması uygun seçenek olabilir.

Sarkık memelerde ise en iyi seçenek dikleştirmedir. Uygulanacak ameliyat tekniği ve kalacak izler meme sarkıklığının derecesine göre değişmektedir. Sarkıklığı minimal olan memelerde sadece meme başı etrafında iz bırakan teknik, sarkıklığı az-orta olan olgularda ise meme başından aşağı dikey bir iz bırakan teknik tercih edilebilir. Bu sayede kısa bir iz ile daha diri daha güzel görünümlü göğüslere sahip olmak mümkün olabilir. Ancak çok sarkık memelerde ters T şeklinde iz bırakan yöntemler uygulamak gerekmektedir.

Hem Sarkık Hem de Küçük Memeleriçinen iyi seçenek hem meme büyütme hem de dikleştirme operasyonunun aynı anda yapılmasıdır. Eğer meme dokusu yeterli bir hacme sahip değilse tek başına meme toparlama ameliyatı sarkık göğüsler için yeterli olmaz. Meme dikleştirme ameliyatı ile memenin sarkıklığı giderilir ve estetik olarak daha güzel görünümlü göğüsler elde edilir. Ancak memeye hacim kazandırmaz. Bu gibi olgularda, meme dikleştirme ameliyatı ile beraber uygulanan meme büyütme ameliyatı, yeterli meme dolgunluğunu sağlar.

Meme küçültme ameliyatları genel anestezi altında yapılır ve ameliyat ortalama 3 saat sürer. Hasta ameliyattan sonra aynı gün ya da ameliyatın ertesi günü taburcu edilir. Hasta 2-3 gün aralıklarla kontrole gelir. Dikişler 10-12. günler arasında alınır. Meme küçültme ameliyatlarından sonra ciddi denecek ağrılar oluşmaz.

Ameliyat Bölgesinde Kesi Hangi Bölgeden Açılır?

Ameliyat izlerinin gözle görülür olmaması için kesiler vücutta gizli kalacak alanlardan açılır. İstediğiniz sonucu almanız için sizin için en uygun kesi seçeneğini estetik cerrahınız sizinle görüşecektir.

Kesi seçenekleri aşağıdakileri içerir:

  • Meme alt kenar çizgisinden açılan kesi
  • Koltuk altından açılan kesi
  • Meme başı alt kenarından açılan kesi

Kesi açıldıktan sonra meme protezi açılan cebe iki biçimde yerleştirilir:

  • Göğüs kası altına (Kas altına yerleştirme)
  • Direkt olarak göğüs kası üzerinde bulunan göğüs dokusu üzerine yerleştirme (Kas üstüne yerleştirme)
ÖNE ÇIKAN
TEDAVİLER