Lütfen iletişim bilgilerinizi bizimle paylaşın

Kampanyalardan haberdar olmak istiyorum.

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon, uygun dalga boyundaki lazer ışınını kullanarak cilde zarar vermeden kılı yok etmeye yönelik kalıcı bir yöntemdir. Buradaki hedef, kılın yapısında bulunan melanin pigmentidir. Prosedürde ışın adeta bir paratoner görevi üstlenen kıl gövdesi boyunca köke işleyerek kıl kökünü ısıtıp tahrip eder. Ancak bir seansta tüm kılların ışığı aynı şekilde emerek köke ulaştırmaları mümkün değildir. Çünkü kıllar da vücudumuzun her hücresinde olduğu fiziksel bir döngü içindedir. Bu sebepten lazer epilasyon ile istemediğimiz kıllardan ancak birkaç seansta kurtulmak mümkün olur.
Ayrıca cilde zarar vermeden optimum etkinin sağlanabilmesi amacıyla, kılda bulunan melaninin çevre cilde oranla çok yoğun olması yani “açık tende, koyu kıl” bulunması arzu edilir. Aksi halde cilde zarar vermemek için gereğinden düşük dozlarda çalışılacağı için, seanslar daha uzun sürer. Seans sayısı genellikle tüy yoğunluğuna, rengine ve cilt tipine bağlı olduğu için aynı bölgedeki kılların yok edilmesi için gerekli olan seans sayısı kişiden kişiye değişir.

Lazer Epilasyon vücudumuzdaki kıllar büyüme, dinlenme ve dökülme evrelerini geçirirler. Eğer bir kıl büyüme evresinde iken lazer uygulanırsa onun o seansta kalıcı olarak yok olması mümkün. Bu nedenle seanslar arasında bir ila iki ay gibi bir süre geçmesi öngörülür. Büyüme evresinde bulunmayan bir kıla lazer uygulaması yapılır ise kıl adeta tütsülenir ve ışığı kıl köküne ulaştırma görevini tamamlayamaz.
Seanslar, kılların yerleştiği yere ve kişinin genetik özelliklerine göre değişmekle birlikte ortalama bir iki ay aralıklarla ve üç ila sekiz seans epilasyon yaptırılması gerekebilir. Cilt üzerinde 0,5 cm uzunluğuna erişmiş olan kıllar daha fazla uzaması beklenmeden önceki seansla da arasında en az bir ay varsa epilasyon zamanı için uygundur.
Lazer epilasyonu 16 yaşından büyük olan, kıl yapısı uygun, kıl rengi ile ten rengi arasında belirgin farkı olan ışığa karşı aşırı duyarlılığı olmayan herkes yaptırabilir.

Uygulama

Lazer Epilasyon işlemi boyunca kılların cımbızla veya iple alınması doğru değildir. Bu yöntem kıl köklerini incelterek kılların lazere duyarlılığını azaltır. Ayrıca güneş banyosu ve solaryumu takiben 48-72 saat içinde lazer epilasyon yapılmamalı ve işlem sonrası birkaç hafta solaryum veya güneş ışınlarına maruz kalınmamalıdır.
Lazer epilasyon sırasında kıl kökünün ısıtılması ve bu şekilde yok edilmesi hedeflenir. Lazer epilasyon sırasında kıl kökünün ısıtılması sırasında cildi korumak için çok önemlidir. Cildin üst tabakasına zarar vermeden bu işlemi yapabilmek için cilde önceden uygulanan soğutucu başlıklar veya gazlar kullanılır. Son dönem lazer epilasyon aletlerinin soğutucu başlıklarının olması onları diğerlerinden üstün kılan en büyük özelliktir.
Genellikle bayanlar için rahatsız edici olan kıl yoğunluğu, erkeklerde de özellikle kaş arası, elmacık kemiklerinin üzeri, omuzlar, boyun, sırt ve göğüs bölgesinde rahatsız edici olabilmektedir. Erkeklerde lazer epilasyon hem bu yoğunluğun giderilmesinde hem de boyun bölgesinde tıraşa bağlı oluşabilecek batıkların tedavisi ve engellenmesinde yararlı olur.Erkeklerde kadınlara oranla daha koyu ve kalın kıl yapısı bulunduğundan, lazer sonucunun daha iyi olması beklenir. 
Lazer epilasyon işlemi esnasında duyulacak ağrı, acı hislerini ortadan kaldırmak amacıyla yeni lazerlerde soğutma sistemleri geliştirilmiştir. Kliniğimizde kullanmakta olduğumuz Alexandrite ve Diod lazerlerde de soğutma sistemleri bulunur.

Epilasyon kaç seansta tamamlanır?

Seans sayısını etkileyen en önemli etkenlerden birisi kişinin kıl yoğunluğu ve kıl yapısıdır. Kadınlarda ve erkeklerde epilasyon yapılacak bölgeye göre de seans sayısı değişmektedir.

 

Epilasyon herkes için uygun mu?

Epilasyon yöntemi kadınlara ve erkeklere uygulanabilen tıbbi bir tekniktir. Kıl yoğunluğu olan ve istenmeyen tüylerinden kurtulmak isteyen herkes epilasyon yaptırabilir. Ancak hamilelik döneminde olan kadınlara kesinlikle uygulanmamakta olup, emziren kadınların doktorlarına danışarak epilasyon yaptırma kararı almaları uygun olacaktır. Epilasyon esnasında herhangi bir acı hissedilmemektedir. Epilasyon yapıp yaptırmamak konusunda hala karar veremediyseniz ücretsiz deneme atışı için kliniğimizden randevu alabilirsiniz.  

Epilasyon Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Epilasyonunuz tamamlandıktan sonra aynı gün güneşe çıkmamanız, solaryum benzeri UV ışınlarınıza maruz kalmamanız gerekmektedir. Epilasyondan sonra güneş kremi kullanmanızı tavsiye ederiz.